Pred nami je prvi november, praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali je mogoče čas za alternativo?
Ob bližajočem se prazniku Dneva spomina na mrtve želi Ministrstvo za okolje in prostor opozoriti, da velja ob spoštovanju tradicije prižiganja sveč na grobovih svojcev in prijateljev pomisliti tudi na posledice, ki jih veliko število prižganih in kasneje zavrženih nagrobnih sveč povzroča okolju. Ministrstvo za okolje in prostor zadnjih nekaj let opozarja uporabnike na veliko število kupljenih in posledično velike količine odpadnih nagrobnih sveč v Sloveniji. Iz zbranih podatkov sicer ugotavlja, da se letna količina kupljenih nagrobnih sveč polagoma zmanjšuje. Pojasniti je treba, da odpadne nagrobne sveče (kot številne druge stvari, ki jih kupujemo) same po sebi niso nevaren odpadek, vendar so lahko posledice njihovega zbiranja skladiščenja in obdelave škodljivi vplivi na okolje, predvsem emisije v zrak, vode, povzročanje hrupa, emisije izpušnih plinov pri transportu odpadnih nagrobnih sveč in nastajanje odpadkov.
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) ne spodbuja uvedbe posameznih tipov sveč ampak uporabnike poziva k trajnostnemu ravnanju. V Sloveniji je poraba nagrobnih sveč zelo velika. Pri nakupu sveče kot simbola spomina in spoštovanja do pokojnih pogosto niti ne razmišljamo o tem, da bo nakup, ali del tega nakupa, prej ali slej končal med odpadki (svecamanj.si).
Količine odpadkov z grobov lahko zmanjšamo tako, da prižgemo svečo manj ali uporabimo alternativne možnosti – prižig virtualnih svečk, sveče iz okolju prijaznih in trajnostnih materialov, lesene svečke, kamenčki s svečkami,…
Za prižiganje virtualnih svečk lahko uporabite našo aplikacijo na spletni strani www.komunala-mezica.si
Komunala Mežica
direktor: Ambrož Blatnik