PRED POPLAVO
® Če živite v predelu, kjer so možne poplave in nanje kažejo tudi razmere (dolgotrajno deževje, neurje), vključite radijski sprejemnik in spremljajte poročila hidrometeorološke službe (http://www.arso.gov.si/vode/podatki/amp/ Hg_1.html). ter navodila štaba Civilne zaščite Občine Mežica
® Pospravite dvorišče in zavarujte predmete, ki jih voda lahko odplavi.
® Če leži vaš dom na območju, kjer lahko voda poplavi celotno zgradbo, pravočasno evakuirajte ključne dobrine na varno območje, npr. k sosedu ali sorodniku. Če za to nimate časa, vzemite s seboj najnujnejše stvari (denar, dokumente in nekaj oblek) ter se umaknite nad območje, ki ga lahko doseže voda.
® Namestite proti poplavno zaščito (vreče z zemljo ali peskom, PVC folijo, deske idr.) pred zunanja vrata, svetlobne jaške, na talne sifone in druga mesta, kjer obstaja verjetnost vdora vode.
® Izklopite elektriko, plin in vodo.
INFORMIRAJTE SE
® Spremljajte medije (radio, TV, tiskani mediji)
KLIC NA POMOČ
® Če se vam ni uspelo umakniti in ste ostali na poplavljenem območju, se najprej umaknite v višje predele stavbe in pokličite 112. Ponoči uporabite primerno svetilo, da vas bodo reševalci lažje našli. Ob sebi imejte tudi kak predmet, ki dobro plava in se ga lahko oprimete (avtomobilska zračnica, plastična posoda s čepom, večji kos stiropora, idr.).
MED POPLAVO
® Ne vozite, če niste zunaj poplavnega območja. Če obstanete v avtomobilu na poplavnem območju, ga čimprej zapusti te in se premaknite na višje ležeče območje, saj lahko ostanete ujeti v vodni pasti.
® Ne hodite, ne plavajte, ne vozite in se ne igrajte v poplavni vodi. Običajno ni možno videti, kako hitra je voda oziroma kje v tleh so poglobitve.
® Ne približujte se rečnim brežinam, ker so lahko zaradi erozije spodjedene.
® Ne dotikajte se naprav pod napetostjo, če stojite v vodi.
® Ne zadržujte se v kletnih prostorih, ker je lahko nevarno.
® Med poplavo in po njej boste potrebovali: nujne zaloge sveže vode in konzervirane hrane, pribor za prvo pomoč, zalogo nujnih zdravil, gumijaste škornje ali drugo primerno obutev in gumijaste rokavice ter vodoodporno torbo za dokumente, obleko in dragocenosti.
MEDICINSKA POMOČ
® Poiščite medicinsko pomoč, če je potrebno.
INFORMIRAJTE SE
® Spremljajte poročila na radiu in TV. Objavljene bodo informacije o stanju na poplavljenem območju, ustreznosti pitne vode, obveznem prekuhavanju,
® prijavi in popisovanju škode, humanitarni pomoči, idr.
® Poizvedite, kje je voda že upadla. Ceste so še vedno lahko poškodovane in se lahko porušijo pod težo vozila.
VRNITEV DOMOV
® Vrnite se domov, ko mediji obvesti jo, da je vrnitev varna.
® Preverite varnost objekta. Pojavi, kot so izpodjedeni temelji, razpoke in podobno, lahko nakazujejo resne poškodbe na objektu. Vstop v tak objekt ni varen.
® Fotografirajte škodo in obvestite svojo zavarovalnico.
NEVARNOSTI PO POPLAVI
® Očisti te in dezinficirajte vse, kar se je zmočilo.
® Ne uživajte sveže hrane, ki je bila v stiku s poplavno vodo.
Ob poškodbah vodovodnega omrežja ne pijte vode, dokler ni sporočeno, da je neoporečna, predvsem pa ne pijte vode iz vodnjakov.
® Ne uporabljajte električne inštalacije in aparatov, ki so bili poplavljeni, dokler jih ne pregleda strokovnjak (električar).
® Obvesti te pristojne službe o pretrganju telefonskega, električnega, vodovodnega ali plinskega omrežja